מה זה Google Bard?

Google's BARD - מאמר של קורנגה קידום אתרים

תוכן עניינים

כאשר מדברים על בינה מלאכותית אי אפשר להתעלם מההיסטוריה שלה, מתי הגיחה לעולמנו ולאילו סוגי שימושים נועדה, לפחות במקור, אי שם בשלהי המאה ה-20. בשנות ה-50 של המאה הקודמת (1950) כאשר גאון בשם אלן טיורין החל לעסוק בנושא (אל תשאלו כיצד הגיע לזה.. אנחנו פשוט לא יודעים) והקים מבחן בשם המפתיע עד מאד "מבחן טיורינג" ובו נבחנה יכולת המכונה לתקשר בין שני אנשים היושבים בחדרים נפרדים, כאשר אחד מהם מקבל תשובות גם מהמכונה ואינו מצליח לזהות מי מנהל עימו שיח. מספר שנים לאחר מכן הוקמה המעבדה הראשונה לחקר הנושא באוניברסיטת "קרנגי מלון" ובהמשך יסדו את המעבדה באוניברסיטת MIT.

מהי בינה מלאכותית (Artificial Intelligence)?

עֲנַף מֶחְקָר בֵּין-תְּחוּמִי (לוֹגִיקָה, מָתֵמָטִיקָה, בַּלְשָׁנוּת, מַדְּעֵי הַמַּחְשֵׁב) הַחוֹתֵר לְהַקְנוֹת לַמַּחְשֵׁב יכולת חֲשִׁיבָה ויכולת בִּיטּוּי הַקְּרוֹבוֹת לְדַרְכֵי הַחֲשִׁיבָה וּלְדַרְכֵי הַבִּיטּוּי האנושיותֹ.

*קרדיט: Oxford Languages and Google

בפשטות: מכונה המסוגלת לדמות שיח עם בן אנוש מבלי שהאחרון ידע שמכונה מתקשרת עימו. כאשר "התרגום" לבינה מלאכותית מגיעה בעצם מלמידת מכונה ML המאפשרת לבינה להבין, לעבד, ולהעביר מידע בהתאם.

בינה מלאכותית נחלקת ל-2 רמות:

 • חלשה- יכולת מוגבלת של המכונה להגיב ולתקשר רק ע"ב המידע שהוזן אליה מראש.
 • חזקה- יכולת למידה עצמאית של המכונה, שיח עם בן אנוש, הפקת לקחים וכן הלאה.

לכן במשך עשרות שנים רוב הציבור לא שמע על כך בכלל, שכן יכולות המכונה היו מוגבלות מאד ושימשו יותר לצורכי מחקר ולמידה. לא באופן רחב כמו ש BARD של גוגל מבצע כיום, או Chat GPT של חברת Open.AI . גם שפת הקוד הנדרשת לפיתוח למידת מכונה אינה חלק משפות הקוד הנפוצות אלא פותחו במיוחד, כגון: lisp-Prolog ושפות נוספות שפותחו עם הזמן, ככל שהבינה המלאכותית התפתחה. גם כאן ראוי לציין כי הבינה המלאכותית מורכבת ביותר ואינה ניתנת להסבר קל או פשוט, כדי להסביר להדיוטות את מהותה האמיתי. לכן נתמקד בבינה המלאכותית המוכרת לנו מהשנה האחרונה. קרי, מכונה היודעת לענות על שאלות מורכבות, לנתח נתונים, לכתוב דוחות ופרויקטים שלמים, לעצב תמונות ומצגות ולבצע במקומנו את העבודה. כזו שכל העולם מדבר עליה אבל לא באמת מבין כיצד לעשות בה שימוש, החל מקיץ 2022 החל פיתוח מואץ ביותר של הטכנולוגיה עקב העובדה כי מיקרוסופט הכריזה על Chat GPT ושיחררה גרסה חינמית לעולם. מכאן כל יום שעבר נרשם שיא בהתקדמות הטכנולוגית, מדי יום שוחררו עוד תוספים מבוססי AI , בתוך חצי שנה גרסת Chat GPT3.5 הפכה לגרסה GPT4 עם יכולות מועצמות שקשה להסביר. גם מיקרוסופט הגדילה לעשות ופיתחה את copilot האמור לשרת את המשתמשים בכלי האופיס.

בינה מלאכותית גוגל - מאמר מאת קורנגה שיווק דיגיטלי

Google Bard – בינה מלאכותית 

מזה כשלוש שנים ויותר גוגל שוקדת על פיתוח "בינה מלאכותית" פרי פיתוחה, כיאה לחברת ענק השולטת בעולמות החיפוש (search) באינטרנט. אך אבוי לשומרי הסף שככל הנראה נרדמו לשינת חורף עמוקה וארוכה, ואפשרו לחברת Open.AI לעקוף אותם בקלות ולפתח את Chat GPT אשר גרם לגוגל להחוויר למראה המתחרה הלא רלוונטית שלה, הופכת להיות הכי רלוונטית וחדשנית כאשר השיקה את השירות שלה.

כבר למחרת נרשמה פאניקה רבתית בממלכת גוגל אשר נראה היה לרגע שאיבדו עשתונות מעצם ההפתעה הגמורה(שלא הייתה כלל הפתעה). אל השורות הוחזרו מייסדי גוגל וגאונים נוספים כדי לגבור על רוע הגזרה.. נכון להיום הם עדיין הצד החלש יותר ונאלצים לזנב במיקרוסופט בכל צעד.

כיצד Bard עובד?

 • מודל השפה בשם Google Bard AI נועד לייצר טקסט באיכות גבוהה על ידי ציפייה למילה הבאה בביטוי בהתבסס על הקשר. הוא מאומן על מאגר עצום של טקסט וניתן להתאים אותו באמצעות מסדי נתונים קטנים יותר, כדי לייצר תוכן בסגנון או תחום מסוים. הטכנולוגיה אגב נקראת מודל שפה ליישומי דיאלוג (LaMDA).
 • בארד עושה שימוש בחומר שזמין בזמן אמת באינטרנט, כולל סטטיסטיקות ומקורות. ותהיה לו גישה לתאריך האחרון. לכן יוכל לספק מידע עדכני יותר, בעוד שהידע של ChatGPT מוגבל לשנת 2021.
 • גישה לשפע של נתונים, עם גישה למנוע החיפוש של גוגל, מה שיספק לו יתרון מול Chat GPT, הנתמך על ידי מיקרוסופט, המחזיקה במנוע חיפוש Bing שלא היה בשימוש נרחב בעשור האחרון בשל השתלטות גוגל על עולם החיפוש. לכן כמות המידע בגוגל גדולה פי כמה וכמה.
 • בעוד ש-ChatGPT יכול לעשות טעויות עובדתיות ואף להמציא מידע שגוי בעליל,  Bard של גוגל מספק לצרכנים מידע אמין יותר.
 • בארד יוכל לפרק רעיונות מורכבים לחלקים מופשטים יותר לצורכי התחלת שיחה. המטרה היא להפיץ מידע בצורה רחבה וברורה יותר הפונה למנעד רחב של גילאים, בקרב ילדים לעודד למידה והעשרת ידע, ובעצם לכל אדם בין במתכונת עסקית או פרטית. Chat GPT, לעומת זאת, מייצר תוכן בתגובה להנחיית המשתמש, המקליד את מבוקשו וצריך לדייק ככל הניתן.
 • תשלום: ככל הנראה גוגל לא תגבה תשלום עבור שימוש ב-Bard אלא תטמיע אותו בדפדפן כרום, כחלק מהכלים לשימוש נרחב, כפי שנהגה עד היום. לעומת זאת Open.AI מאפשרת שימוש חינמי מוגבל ב Chat GPT , גרסת "השקה" אם תרצו, כאשר שימוש עסקי/מוגבר נדרש לשלם מנוי חודשי החל מ-10$ לחודש להטמעת תוסף AI באתר וורד פרס, ותלוי שימוש במנוע עצמו למגוון נושאים.

Google's Bard - מאמר של קורנגה

להשתמש בממשק הבינה מלאכותית של גוגל ליצירת אתר אינטרנט מוצלח

Bard היא פלטפורמה רבת עוצמה המאפשרת למשתמשים ליצור ולנהל את האתרים שלהם במהירות ובקלות. זוהי דרך מצוינת למשתמשים להתחיל בפיתוח אתרים וליצור אתר אינטרנט מושך מבחינה ויזואלית ופונקציונלי.

הנה דוגמא לכמה טיפים של Bard ליצירת אתר מוצלח וקידומו:

 • בחר תבנית עיצוב טובה: בארד מציע מגוון רחב של תבניות שניתן להשתמש בהן ליצירת אתר אינטרנט מודרני ופונקציונלי. בחר את התבנית המתאימה ביותר לצרכיך ולמסר שהמותג שלך מעוניין להעביר ללקוחות.
 • בצע אופטימיזציה לקידום אתרים: בארד מציע כלי אופטימיזציה לקידום אתרים בגוגל שניתן להשתמש בהם כדי לייעל את מקיום האתר שלך בדירוג במנוע החיפוש. השתמש בכלים אלה כדי להבטיח שהאתר שלך יהיה גלוי ללקוחות פוטנציאליים.
 • מעקב אחר שלבי תהליך קידום האתר וניתוחם: בארד מציע כלי ניתוח המאפשרים למשתמשים לעקוב ולנתח את ביצועי האתר שלהם. השתמש בכלים אלה כדי לקבל תובנות לגבי ביצועי האתר שלך ולבצע שיפורים נדרשים בתהליך הקידום.
 • בדוק וחדד: בדוק את אתר האינטרנט שלך באופן קבוע וערוך שינויים לפי הצורך כדי להבטיח ביצועים מיטביים. השתמש במשוב ממשתמשים כדי לחדד את האתר שלך ולשפר אותו אפילו יותר.

*נכון לכתיבת שורות אלו, לאף אחת מהתוכנות אין יכולת לתקשר בעברית ברמה טובה (הצ'אט של Bard לגמרי לא מפענח עברית). להערכתנו לא ירחק היום שבו גם העברית תשולב בצורה ראויה ב-Chatbot של שתי החברות.

עדכון  חשוב (13.7.23) – בארד קיבל גרסה בעברית

כ-4 חודשים לאחר ששוחרר לאוויר המרשתת וכחודשיים לאחר שנפתח לשימוש ברוב העולם (וגם בישראל), צ'טבוט הבינה מלאכותית של גוגל – Bard, מקבל עדכון שפות ועתה ניתן להשתמש בו גם בעברית (כאמור, היה ניתן להשתמש בו בישראל כבר בראשית חודש מאי 23, אך לא בעברית), בערבית וברוב השפות המדוברות בעולם. את פעילותו גם לדוברי העברית. 

מה אפשר לעשות עם BARD כיום? 

השימוש בבארד (עדיין מוגדר כאפליקציה ניסיונית ע"י היצרן גוגל) הולך ומשתדרג, על אף כי עדיין חלק מהפרקטיקות הקיימות אצל המתחרה GPT 4, עדיין לא קיימות אצלו (אם כי הבנת הנקרא שלו בשפתנו, היא טובה הרבה יותר ולכן גם תשובותיו הינן מדויקות יותר מאצל המתחרה העיקרית בתחום ה- AI Chatbot).

אלה הם השימושים הפופולאריים והשכיחים כיום בפלטפורמה זו כיום:

כתיבת קוד

בגוגל מדווחים שאחד היישומים האהודים ע"י משתמשים בבארד, הוא כתיבת קוד. בעדכון הנוכחי נוספף ממשק המאפשר לייצא אליו קוד שנכתב ב-Python ולא רק ל-Google Colab כמו שהיה בגרסה הקודמת של הבארד. ניתן לשתף את הקוד ישירות מתוך בארד עם משתמשים אחרים.

אופטמיזציה לתמונות ברשת החיפוש

הגרסה העדכנית של Bard משדרגת את היכולות הוויזואליות של כלי הבינה המלאכותית, כך שאם שואלים אותו שאלה שניתן להמחיש את התשובה בצורה הטובה ביותר באמצעות שימוש בתמונה, הוא יעשה זאת בתוצאת החיפוש.

ניתן גם כעת, להעלות תמונה ל-Bard באמצעות Google Lens, ולבקש מהממשק שלו לנסח עבורה כיתוב מתאים.

עוד שינוי גדול הוא שיתוף הפעולה עם Adobe Firefly מחולל התמונות מטקסט, מה שיאפשר לכם ליצור תמונות מתוך שורת טקסט בבארד, ממש כמו אצל המתחרה מ-Open" AI" ממציאת ה- DALL-E והצ'אט GPT. 

ניסוח מייל ב-Gmail

ניתן כעת לבקש מהבארד לנסח עבורנו מייל (אותו ניתן לייצא ישירות לג'ימייל שלכם ללא פעולות "העתק -הדבק").

הקראה

מעתה, תוכלו ללחוץ על כפתור הרמקול ובארד יקריא את התשובות, במקום שתצטרכו לקרוא אותן בכל פעם. האפשרות הזו זמינה בכ-40 שפות ובהן העברית.

שמירת שיחות

אם יש לכם שיחה עם כלי הבארד, שהפקתם ממנה תובנות חשובות עבורכם או ששאבתם ממנו מידע שתרצו לשמור לשימושים וצרכים שונים, תוכלו לעשות את זה כעת על ידי שימוש בכפתור ההקלטה הייעודי בתיבת הצ'אט .

שיתוף תשובות מה-Bard עם אחרים

ניתן כעת לשתף אחרים בתכנים שהפקתם עם בארד באמצעות לחיצה על הכפתור החדש הייעודי בכלי, הפותח אפשרות ליצירת קישור שיתוף.

גרסה עדכנית SGE-16.8.23

סמנכ"לית ניהול מוצר החיפוש בגוגל הכריזה לפני ימים אחדים על גרסה משופרת אשר תוטמע באופן טבעי במכשירי האנדרואיד / IOS וגם במחשבים נייחים – ממש ממש בקרוב. בשלב זה, הגרסה פתוחה לנסיינים בארה"ב, אך תושק לציבור הרחב (שם, לא אצלנו כרגע) בימים הקרובים ואמורה לחולל שינוי מהותי בדרך החיפוש וקבלת תוצאות במנוע החיפוש הוותיק ומוביל בעולם.

המודל החדש שהוטמע במנוע החיפוש הבכיר ואותו ציינו קודם לכן, נקרא: "SGE"

אז מה זה בעצם SGE?

ראשי תיבות של Search Generative Experience אשר יציג למשתמש תוצאות נוספות הקשורות לחיפוש המבוקש.

כלומר, בעת חיפוש בנייד יוצגו בדגש מילים המכילות קישור לתוכן נוסף ומדויק יותר האמור לסייע לגולשים למצוא ביעילות את התוכן שחיפשו.

בעת חיפוש מידע יוצגו כאמור קישורים נוספים, בועות תוכן המציגות מילים מדויקות יותר- קצת מזכיר את הפיצ'ר הוותיק בדפדפן "האם התכוונת ל.."

לדוגמא, בעת קריאת מאמר נתקלתם במילים לא מוכרות, בלחיצה על המילה המנוע יציג לכם את הפירוש, בלי לצאת מהמאמר כמובן. 

כנ"ל גם לגבי קניות אונליין, כאן הפיצ'ר החדש יסייע לכם לבחור בין מוצרים נוספים, לקבל מידע נוסף כגון: ביקורות, מחירים, תוכן גולשים, כדי שתוכלו לקבל את ההחלטה הנכונה לגבי המוצר.

זה לא סוד שגוגל מכוונת עמוק לארנקים של הגולשים, ולאור התחרות בתחום האיקומרס היא מבקשת ולוקחת לעצמה מקום של כבוד בזירה העולמית עם Market place-Google Merchandise. ומעוניינת שאת כל או רוב הקניות שלכם תבצעו תוך כדי חיפוש בגוגל.

יכולות החיפוש של הבינה המלאכותית יוגבלו לאתרים פתוחים/חופשיים לציבור, אתרים אליהם נדרש תשלום לא יוצגו. 

אך גם כיום, לאתרים מסוג זה אין לציבור גישה חופשית וחלקם כלל לא פתוח לסריקה בגוגל שכן משמשים מועדוני לקוחות ופעילויות לקהל ספציפי.

אז מה מתי כל הטוב הזה יגיע אלינו? 

קחו אוויר כי בכל זאת ישראל אינה מרכז העולם, אבל הצפי הוא לקראת סוף השנה הלועזית- 2023 ובשלב זה העברית אינה חלק מהשפות הכלולות בהשקה.

 עדכון בארד 19.9.23- פיצ'רים חדשים כבר כאן

 אז כל הטוב הזה הגיע אלינו, גם בגרסה עברית ועם פיצ'רים נוספים ומלהיבים, אשר יסייעו לנהל את משאב הזמן היקר ביעילות ומהירות. 
אין ספק שצוותי הפיתוח של גוגל עובדים קשה מאד ע"מ להשוות ולהשיג את המתחרים הגדולים Open AI. שתי החברות משקיעות משאבים עצומים ומאות מיליוני דולרים על מנת לשפר כל הזמן את יכולות הטכנולוגיה, לספק חויית גלישה/צריכת מידע טובה יותר, לחסוך בזמן המושקע כיום בחיפוש ברשת, ובאופן כללי להשתלב לתוך כלי העבודה שלנו ביום יום. 

מה הם החידושים האחרונים?

בדיוק כפי שהבטיחו בגוגל, יכולות הצ'אט הורחבו ל-40 שפות ומדינות נוספות, בינהן עברית. כך שתוכלו לבצע מחקר וחיפוש מידע יעיל ונוח. 

למשל, לחפש קבצים בגוגל דרייב, לממשק את היומן עם לוח השנה על מנת לתכנן נסיעות עסקים, חופשות וטיולים. 

בבארד יציע לכם לחבר את כל הכלים של גוגל בהם אתם עושים שימוש, מפות, ג'מייל, יוטיוב, דרייב, טיולים. כך תוכלו לממשק ולנהל טוב יותר סדר היום שלכם, בעבודה או בחופשה. לדוגמא: תכנון נסיעת עסקים משותפת בין מספר חברי צוות לתערוכה, מצריכה עד הים משאב זמן מהותי בסנכרון בין כל המשתתפים. בהסבר קצר לבארד הוא יתכנן עבור כולכם את הזמן המתאים, יציע לכם מלונות, מסעדות באזור, וטיולים / אתרים מומלצים לבקר בהם. מעבר לכך, יסייע לאיתור שותפים פוטנציאלים המגיעים גם לתערוכה ועימם תוכלו ליצור קשר ישיר.

או למשל בשיחות זום, תוכלו להעתיק את הקישור לבארד והוא יתן לכם תובנות ומידע נוסף כהשלמה לשיחה. פיצ'ר חשוב ויעיל המאפשר למקסם את השיחה ולאחריה להדק את המידע.

 וגם כאן גוגל הוסיפו פיצ'ר חשוב "Google it" המאפשר לבצע בדיקה חוזרת על המידע שהתקבל, זאת עקב טעויות רבות שהיו לצ'אט בגרסה הקודמת, והחשש של משתמשים לקבל מידע שגוי. 

אז אל תחכו, דברו עם Bard 

 
 

קדמו את העסק שלכם להצלחה>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מסחר באינטרנט - מאמר מאת קורנגה בע"מ

מסחר באינטרנט

תוכן עניינים אחת מאבני הדרך החשובות בהתפתחות האינטרנט והפיכתו לכלי עבודה עבור עסקים ברחבי העולם, היא המסחר ברשת המקוונת. כמו כל טכנולוגיה או פיתוח עובר

קרא עוד »