מה זה GPT ?

מה זה GPT ? מאמר מאת קורנגה שיווק דיגיטלי

תוכן עניינים

צ'אט GPT הוא הילד השובב החדש, המתקדם ומחוכם בעולם הטכנולוגיות.

כמו בכל תחום, גם בטכנולוגיות מחשוב יש מגמות וטרנדים מגוונים. הפעם עיקר הפוקוס העולמי ניתן לצ'אט-על החדש המאיים לשנות סדרי עולם בכל הקשור לחיפוש ושימוש במנועי חיפוש. אז רגע לפני שאקח אתכם לפרטים הקטנים אך החשובים. נשתף אתכם בסיפור המדהים של חברת open AI מפתחת הצ'אט הסופר חדשני ומדהים- gpt-3.

חברת "open AI" הינה מעבדה טכנולוגית המספקת לעולם מגוון פתרונות טכנולוגיים מבוססי AI= Artificial Intelligence או בינה מלאכותית בעברית. Open AI הוקמה בשנת 2015 בסן פרנסיסקו-ארה"ב כחברה ללא מטרות רווח שבין מקימיה המפורסמים , ראוי לציין את אילון מאסק, אשר נאלץ לעזוב את תפקידיו בחברה כ-3 שנים לאחר הקמתה בצל חששו מניגוד עניינים מול פיתוח טכנולוגיות בחברת טסלה אליה נכנס במלוא כוחו.

מהנדס תוכנה בכיר בעולם הגדיר  לאחרונה את החברה : "חבורה של מוכשרים אמיתיים" והם אכן מצליחים להדהים את העולם בפיתוחים טכנולוגיים המוגדרים כ"קפיצת קוונטים", לא פחות מכך.

הסיפור שלהם יכול לשמש כבסיס לעלילת סרט מוצלח מאד. בתאריך 12.2015 הם כבר הכריזו על פיתוח אלגוריתם מתקדם Open AI , לטובת שימוש האנושות, קרי קוד פתוח. במשך כ-4 שנים עסקו מיטב האנשים החרוצים בחברה זו, בשיפור וייעול הקוד, עד להכרזה הרשמית על השקת התוכנה, בחודש מרץ 2019. מספר חודשים בודדים לאחר מכן, מיהרה ענקית התוכנה- מיקרוסופט, להשקיע הון של כ-10 מיליארד דולר בחברה, מה שתרם רבות להאצת פיתוח ושיפור המודלים.

במהלך השנים שעברו מאז פיתוח טכנולוגיית ה-GPT-3 והשקתה, פנו גורמים בכירים מהחברה המפתחת, גם לגוגל לבקשת כספי השקעה, אך נדחו משום מה, דבר שיכול להתברר כטעות הגדולה והכואבת ביותר שגוגל יכלה לעשות בעשור האחרון. כאמור, מי שכן זיהה את הפוטנציאל הטכנולוגי-שיווקי והאמינו בהם, היו אנשי מיקרוסופט,אשר מסייעים רבות בייצור סיפור ההצלחה של "Open AI", סיפור המוערך בבורסאות בכ- 29B$ נכון לימים אלה.

בהקשר הזה ראוי לציין כי, על פי דיווח אמין באתר "The Information" מהשבוע שעבר, Microsoft עומלת על השקת גרסה חדשה ומתקדמת במיוחד של מנוע החיפוש שלה -BING, אשר תשלב את בטכנולוגיית ה-GPT-3 של Open AI בתוך האלגוריתם שלה.

טכנולוגיה נוספת של חברת Open AI, אשר אנחנו חושבים שכדאי שתכירו בהקדם, היא זו המוטמעת בתוכנת ה-"DALL·E 2".

רוצים לשמוע עליה קצת מידע מעניין❓ המשיכו לקרוא>>

DALL·E של חברת OpenAI

זוהי הטכנולוגיה אשר פירסמה את חברת OpenAI והפכה אותה לסיפור הצלחה ממשי, כ-5 שנים אחרי שהוקמה בסוף 2015- תוכנת "דאלי 2".

תוכנה זו, מאפשרת יצירת תמונות באופן מלאכותי לחלוטין- ללא חשש הפרת זכויות יוצרים, תמונות מקוריות וכן הלאה. תוכנה זו עדיין בחיתוליה אך מייצרת תמונות מרהיבות שרובן קשורות לנושא שהקלדתם. עדיין לעיתים תקבלו תמונות לא רלוונטיות בעיניכם, אבל זכרו שהמכונה החליטה שזה מתאים והאלגוריתם שלה רק יילך וישתכלל עם הזמן, באמצעות טכנולוגיית למידת מכונה (ML) האוספת מידע/תרחישים משאלות המשתמשים.

זהו. זה היה "על קצה המזלג" על תוכנת ה-"DALL·E 2", אבל ברשותכם נחזור עתה לנושא שלשמו נתכנסנו למאמר זה 🤓

gpt 3💡

תוכנת ה- Chat GPT מאפשרת יצירת תוכן ע"י המכונה, ברמה הכי פשוטה: רושמים משפט או פסקה כלשהי בנושא מסוים והמכונה כבר מייצרת תוכן מקורי (חשוב מאוד!) ואיכותי יש לציין. על מנת להבין את גודל המהפיכה והקפיצה הטכנולוגית שהם מביאים לעולם, תחשבו על השימוש בצ'אט בוטים הקיימים היום. הם מוגבלי אפשרויות פונקציונליות, אינם מנהלים שיח ברמה אנושית ראויה, מספקים מענה חלקי ביותר עד לא רלוונטי לשאלות "מקוריות" ולמעשה לא עונים על הצרכים האמיתיים שלנו. לכן סביר להניח שאתם יודעים במה מדובר כי מן הסתם נתקלתם בצ'אט בוט בעסקים רבים אליהם פניתם.

הצ'אט המדובר במאמר זה, מספק חוויה אחרת לחלוטין בכל היבט אפשרי, בין אם בשירות לקוחות בעסק אליו פניתם להתלונן או להחליף מוצר ועד לנציג וירטואלי בבנק האמור לספק לכם מידע מדויק ותשובות מובנות.

והרבה מעבר לכך, בעזרת ה-GPT אתם יכולים לקבל מידע עדכני ואיכותי, המוצג בכתיבה מנוסחת היטב (פרט לטעויות תחביר קלות, בשלב זה), לנהל שיחה ריאליסטית (כמעט) עם הצ'אט בוט, ליצור מאמר שלם מתוך משפט שתרשמו, להעשיר ידע- ברמה האישית ולקבל רעיונות והשראה, כמו גם כלי חכם ויעיל לעשות באמצעותו שימוש שירותי- שיווקי- ברמה העסקית/מקצועית.

עדיין לא "סגורים" על מה זה צ'אט בוט ואיפה זה פוגש אתכם? המשיכו איתנו לסוף המאמר>>

GPT 4 (הושק ב-14 במרץ 2023) – מה ההבדלים בינו לבין הדורות הקודמים?

מדובר באותו "מוח" אבל עם העצמה גדולה יותר של היכולות ביחס ל-gpt3 ו-GPT3.5.   

על מנת לפשט את ההסבר, נשים הדגשים על השוני העיקרי בין שני המודלים המדוברים (חבל להיכנס לדקויות ופרטים קטנים כי גם כך ככל הנראה הם ישתנו בעתיד הקרוב מאוד).

GPT 3.5- הושק לראשונה בסוף נובמבר 2022 וצבר תהודה בשל היכולות לחקות טקסט אנושי ברמה גבוהה, עד כדי ניהול שיח עם בן אנוש שאולי אינו מודע לכך שמכונה מדברת עימו.

GPT4 (נמצא עוד בהרצה וכדי לקבל גישה אליו, נדרשת הרשמה במתכונת של "Wating list")- הושק  ברבעון הראשון של שנת 2023 ומבוסס יכולות גבוהות בהרבה בניהול שיח עם בן אנוש, יכולת עיבוד טקסט כמו של מחשב על, קרי, תשובות מיידיות לשאילתות הגולשים.

תכונותיו המרשימות של ה-GPT-4 כוללות:

 • יכולת עיבוד תמונה: בניגוד לגרסה 3.5 אשר אינה מסוגלת לנתח תמונות, אלא טקסט בלבד. בגרסה 4 תוכלו להציג תמונה והצ'אט יגיב בהתאם לשאלה שלכם בנוגע לתמונה.
 • כמות מילים: גרסה 3.5 מאפשרת קבלת טקסט עד 3,000 מילים (שזה די ויותר עבור רוב המשתמשים) אבל אם אתם מחפשים לכתוב ספר או עבודת גמר כלשהו, הרי שתדרשו ליותר. גרסה 4 של ה-GPT, מאפשרת קבלת טקסט של עד 25,000 מילים!!

*משמעות הדבר היא, שכעת גם סופרים וכותבי מדריכים למיניהם יוכלו להיעזר בטכנולוגיה, כדי להפיק תוכן מושלם.

 • אבטחה ופרטיות: הגרסה החדשה הרבה יותר מאובטחת ומוצפנת מאשר קודמתה וכנ"ל לגבי איכות התוכן ודיוקו. צוות מהנדסים מוכשר של חברת Open AI, עבד ללא לאות על הגדרת פרמטרים חדשים למניעת שפה בוטה, אלימות, ותכנים שאינם ראויים. לכן השימוש ב-GPT 4, הינו בטוח ומדויק יותר.

GPT-4o (מאי 2024)

 GPT-4o כולל מספר שיפורים ותכונות חדשות בהשוואה לגרסאות קודמות וותיקות- GPT 3 ו-GPT 4:

 1. ביצועים משופרים: שיפורים בעיבוד השפה הטבעית, מה שמאפשר זיהוי והבנה מדויקים יותר של טקסטים.
 2. הבנה סמנטית מתקדמת יותר: שיפור ביכולת להבין הקשרים מורכבים והקשרים רחוקים בטקסט.
 3. תמיכה רב-לשונית מורחבת: תמיכה משופרת בשפות נוספות, כולל שפות בעלות מורפולוגיה מורכבת.
 4. יעילות פונקציונלית משופרת: שיפורים באופטימיזציה של המודל, מה שמאפשר ביצועים טובים יותר בעלות חישובית נמוכה יותר.
 5. בקרה ותיאום טובים יותר: שיפור במנגנוני הבקרה, מה שמקטין את הסיכון לתשובות שאינן הולמות או מטעות.

שינויים לעומת GPT-4 ו-GPT-5

 • בהשוואה ל-GPT-4:
  • ביצועים מדויקים יותר.
  • הבנה משופרת של סמנטיקה והקשרים רחוקים.
  • תמיכה בשפות נוספות וכתבים מורכבים.
  • פחות הטיות בתשובות.

מטרות שימוש מיטביות

GPT-4o מתאים במיוחד למטרות הבאות:

 1. פיתוח יישומים מבוססי AI: יצירת תוכן, תרגומים, תקשורת עם לקוחות (יצירת תסריטי שיחה, בניית תיבת צ'אט שירות באתר העסק ועוד) וכו'.
 2. תמיכה טכנית ושירות לקוחות: מענה אוטומטי לשאלות נפוצות ופתרון בעיות טכניות.
 3. חינוך והדרכה: יצירת תכנים חינוכיים, סיוע בלמידה מרחוק.
 4. מחקר ופיתוח: ניתוח נתונים, יצירת דוחות מחקריים.
 5. יצירתיות ואמנות: עזרה ביצירת סיפורים, שירים, תמונות דיגיטליות ועוד.

מה קהל היעד של ה-GPT החדש?

קהל היעד של GPT-4o כולל:

 1. מפתחים ומתכנתים: לפיתוח יישומים, אתרי אינטרנט ופתרונות AI.
 2. ארגונים וחברות: לצורך אוטומציה של תהליכים פנימיים ושיפור השירות לקוחות.
 3. מוסדות חינוך ומחקר: לצורך סיוע במחקר ולמידה.
 4. יוצרים ותעשיית הבידור: לשימוש ביצירת תוכן יצירתי ואינטראקטיבי.
 5. משתמשים פרטיים: לצורך עזרה במשימות יומיומיות ושיפור חוויית המשתמש עם טכנולוגיות חדשות.

GPT-4o מביא עימו שיפורים משמעותיים וממשיך לקדם את היכולות של מודלים מבוססי AI, מה שמאפשר לו לספק מענה רחב ומגוון לצרכים שונים בשוק.

מהו צ'אט בוט באופן כללי (לאלה מביניכם שלא מתמצאים בנושא)?

תוכנה המאפשרת שיחה טקסטואלית עם "מכונה/רובוט" במקום מענה אנושי,ובאה למעשה להחליף את האדם בצד הלקוח ע"י יצירת שיחה שאמורה להיות טבעית.

לרוב, הפונקציות העיקריות של צ'אטים אלה הן: שירות לקוחות, שיווק, יעוץ וכן הלאה. השימוש הרחב שנעשה בשירותי "בוט" בשנים האחרונות, ובתאוצה חזקה משנת 2016 (אך הטכנולוגיה הזו קיימת בשוק כבר משנת 2009). עד לשנה זו, הצ'אטים הללו לא הניבו שדרוג חוויתי בצד הלקוח המצפה לקבל מענה מספקית שירות/מוצר כזו או אחרת.

צ'אט בוטים שאתם אולי מכירים, הינם פלטפורמות המסרים: WhatsApp -messenger ורבים נוספים המשמשים אותנו לצורכי היום- יום, קשר עם משפחה, חברים, קולגות וכמובן גם משמשות עבור עסקים רבים ומגוונים המאגדים לקוחות בקבוצות ומשגרים להם הודעות/הצעות שיווקיות.

והרבה מעבר לכך, בעזרת ה-GPT אתם יכולים לקבל מידע עדכני ואיכותי, המוצג בכתיבה מנוסחת היטב (פרט לטעויות תחביר קלות, בשלב זה), לנהל שיחה ריאליסטית (כמעט) עם הצ'אט בוט, ליצור מאמר שלם מתוך משפט שתרשמו, להעשיר ידע- ברמה האישית ולקבל רעיונות והשראה, כמו גם כלי חכם ויעיל לעשות באמצעותו שימוש שירותי- שיווקי- ברמה העסקית/מקצועית.

קדמו את העסק שלכם להצלחה>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מה זה שיווק דיגיטלי ? מאמר מאת קורנגה

מה זה שיווק דיגיטלי ?

תוכן עניינים שיווק דיגיטלי הוא שימוש בכלים וטכנולוגיות דיגיטליות, לקידום ושיווק מוצרים ושירותים. עולם זה, כרוך בשימוש בערוצים דיגיטליים כגון: מנועי חיפוש, ערוצי מדיה חברתית,

קרא עוד »